Wykonywane w gabinetach stomatologicznych zabiegi to nie tylko leczenie zębów na podstawie widocznych zmian w jamie ustnej. Czasem specjalista potrzebuje dokładniejszego obrazowania, by szczegółowo określić przyczynę powstałego problemu. W tym celu pacjent delegowany jest do specjalistycznej jednostki na wykonanie niezbędnego RTG zęba. Uzyskane w ten sposób dane są bardzo istotne z punktu widzenia dalszego leczenia. Co warto wiedzieć na temat zdjęcia rentgenowskiego zębów?

Ważne dla stomatologa

Jak już wcześniej wspomnieliśmy RTG zębów to nic innego, jak wykonanie zdjęcia szczęki za pomocą specjalistycznych promieni rentgenowskich. Na podstawie uzyskanego obrazu specjalista- stomatolog ma pełny obraz sytuacji w jamie ustnej pacjenta, ponieważ obok ujęcia zębów widoczne są także organy poboczne, stanowiące elementy śluzówki. Na podstawie zdjęcia RTG zęba dentysta może zorientować się, czy wcześniej pacjent był poddawany leczeniu kanałowemu, a także, czy wewnątrz szczęki nie znajdują się niewyrznięte zęby. Są to istotne informacje z punktu widzenia szeregu zabiegów.

Profesjonalne wykonanie

Maszyna, która wykonuje zdjęcia RTG zębów to pantomogram. To właśnie ona tworzy specjalistyczne zdjęcie pantomograficzne ze szczegółowymi danymi dla stomatologa. Inna nazwa obrazu uzyskiwanego w ten sposób to zdjęcie panoramiczne zębów, ponieważ ich zestaw przedstawiony jest na jednej płaszczyźnie. Samo wykonanie RTG zębów nie boli, więc nie ma podstaw by obawiać się jego wykonania przez specjalistyczną jednostkę.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...